Klasik mobilya nerden alınır?

 Klasik mobilya nerden alınır?

Klasik mobilya denilince aklımıza saraydan çıkma altın renkli koltuklar, dev varak işlemeli aynalar, büyük vitrinler ve işlemeli yatak başlıkları gelir. Tüm bu detaylar tüm bu malzeme hoştur ama bu kadar detay varken iyi bir klasik mobilya seçmek gerçekten zordur. Hele ki evinizin şekli özel tasarımlar istiyorsa ya da eviniz ölçütlerinden büyük ya da küçükse klasik mobilya seçmek adeta ter dökmek olacaktır. O zaman akla bir soru gelir : Klasik mobilya nereden alınır ?

Asortie antre modeli
Asortie antre modeli

Her mobilyacı klasik mobilya yapamaz..

Her mobilya imalathanesi ya da mobilya tasarımcısı klasik mobilya yapamaz. Klasik mobilya gerek işçilik gerek malzeme gerek de dekorasyon açısından modern mobilyalar kolay değildir. Ne imal edilmesi kolaydır ne de imal edilen mobilyaların odalara uyarlanması. Bu bakımdan her mobilyacının harcı değildir klasik mobilya yapmak.
Klasik mobilyalardaki işçilik, sahte olduğu taktirde ömrü de kısa olur. Ayrıca beceriksiz ellerden çıkan oyma – kakma mobilyaya ucuz bir görüntü verir. Belki çuvalla para saydığınız oymalı yatak başlığınız yakından bakıldığında dijital baskıdan başka bir şeye benzeyemeyecektir. Bazı imalathaneler, ucuz işçilik yaparak maliyeti azalttıkları ve usta yerine çırak ya da kalfa çalıştırdıkları için bu tür mobilyalarla karşı karşıya kalmak işten bile değildir.

Asortie ayna modeli ve puf
Asortie ayna modeli ve puf

Marka isimlere bakın…

Türkiye’de bir zamanlar modern koltuk, vintange dekorasyon rüzgarı esmiştir. Mobilyaların sağlam olup olmadığına bakmadan sadece konsept uğruna birçok insan evlerini dekore etmiş ama maalesef uzun süre bu mobilyaları kullanamamıştır. Buna rağmen klasik mobilyalar, her zaman varlığını koruyan ve uzun ömürlü mobilyalar olarak evlerde kalmıştır. İşte bu mobilyaların diğer tabirle “ çeyizden kalma mobilyaların” bu kadar fazla dayanmasının nedeni kaliteli malzemeden başka bir şey değildir. İyi ağaç, kaliteli boya ve sağlam pamuklu minderler ile klasik mobilyalar zamana meydan okurlar. Yalnız o zamanlarda da şimdi de bu mobilyalar sadece işinde uzman ve güvenilir markaların ellerinden çıkmıştır. Bu bakımdan klasik mobilya almadan önce markaların geçmişlerine iyice bakmak gerekir.

Modern mobilyadan klasik mobilyaya geçen imalathanelere dikkat…

Son yıllarda klasik mobilyanın yükselmesi ile birçok modern mobilya imalathaneleri klasik mobilya imal etmeye başladılar. Lakin ne usta ne de ekipman var… Üstelik mimar da yıllardır modern hamurla yoğrulurken bir anda klasik mobilya geçmek onun için afallatıcı… Bu yüzden rüzgar nereden eserse oraya dönen yaş ağaçlardan ziyade bir çınar gibi bu işte mayalanmış mobilyacılara dikkati vermek gerekir..

İstanbul klasik mobilya mağazalarının öncülerinden olan Asortie Mobilya, başlarken de şimdi de klasik mobilya ile iç içedir. Konsept olarak belirlenen tasarımlar, klasik mobilya dışında değildir. Oyma ve kakma ustaları da bulunan Asortie Mobilya, klasik mobilyayı aşka dönüştüren ender mobilya firmalarındadır. Bu bakımdan da yurt içi ve yurt dışında tercih edilir. Ev tasarımlarından ziyade otel, bistro, restoran tasarımları da vardır. Ayrıca yaptığı ürünün arkasında duran satış sonrası hizmet ağıyla da müşteri memnuniyetini en ön sırada tutar. Eğer klasik mobilya alınacaksa Asortie Mobilyadan alınır…

Asortie banyo mobilyası ve modelleri
Asortie banyo mobilyası ve modelleri
Asortie berjer takımı
Asortie berjer takımı