Otel yatak odalarında japon stili

 Otel yatak odalarında japon stili

Otel yatak odası modelleri

Japon stili mobilyalar, retro moda ile doğru orantılı olarak yayılmış ve  2014 – 2015 yılının en yaygın  trendi haline gelmiştir. Japon stilinin bu kadar tercih edilmesinin nedenleri arasında bu tarzın mekanda yer tasarrufu sağlaması,  dinlendirici ve en önemlisi rahat olması vardır. Evlerde bu nedenlerle tercih edilen Japon stili yatak odaları, otellerde otel yatağında Japon stili başlığıyla kullanılmaya başlandı.

Otel yatak odası modelleri
Otel yatak odası modelleri

Neden Japon stili…

Japon stili denilince genelde engin yataklar, yuvarlak abajurlar, pervazlı ve çekmeli kapılar gelir akla. Ama en önemli nokta Japonların mimari dehalarında yatıyor. Evden en az yer kaplayan ama evin en işlevsel eşyalarını yaratan Japon stili şimdi de yatak odalarımıza geliyor.

Otel yataklarında Japon stili ile ev  dekorasyonlarındaki Japon stilinde pek fazla fark yok aslında. Zaten bu yüzden ilgi çekiyor bu tasarımlar. Kişi, her türlü ev konforunda bir gece geçiyor otel yataklarında Japon stili sayesinde…

Otel yataklarında Japon stili dinlendirir…

Japon stilinde en önemli şey kişinin dinlenmiş olmasıdır. Bu bakımdan ne renkler ne de mobilyalar yorucudur. Az mobilya olma durumu da buradan gelir zaten; ne  kadar az mobilya o kadar az göz yorgunluğudur onlar için. Ayrıca renklerin genelde doğal renkler ama özellikle toprak tonları olması da insanı dinlendirir.

Otel yataklarında Japon stili tıpkı evlerdeki gibi alçak yatak tekniği üzerine kurulmuştur. Yataklar, yere yakındır. Yatak odalarının dekorasyonlarında Japon stili uygulayan oteller yatakları alçak tuttuğu gibi odada da en büyük nesne olarak yatağı yeğ tutarlar. Elbise dolapları dahi yataktan büyük değildir.

Japon stilinde yatakların geniş olması bir yana bir de bu yataklarda olabildiğince temel eşyalar vardır. Örneğin iki ya da üçten fazla yastık bulunmaz, kat kat çarşaflar bulunmaz. Sadece iki yastık ve gerektiği kadar örtü vardır. Ayrıca yastıklar da yüksek yastıklar değil, aksine tam ortopedik özel yastıklardır.

otel-yataklarında-japon-stili

Japon stili otel yatak odalarında aydınlatma…

Japon stilinin bir diğer önemli özelliği yatak odasının suni ışıkla az aydınlatılması, gün ışığından daha fazla yararlanmasıdır. Bu bakımdan perdeler genelde açık renktir. Avizeler ya da ikiden fazla abajur yoktur. Bulunan lambaların da ışıkları klasik ışıklar gibi yüksek değildir; genelde ayarlanabilir aydınlatma araçları kullanılır.

Otel yataklarında Japon stili kullanılırken eğer aydınlatma ihtiyacı hat safhaya gelirse yatağın üst kısmına tavan aydınlatması konur. Bu aydınlatma en az 4 aydınlatmadan oluşur ve odaya ışığı eşit şekilde dağıtarak çalışma odası konforu sağlar.

Otel yataklarında Japon stili uygulaması giderek yaygınlaşan ve tercih edilen bir moda haline gelmektedir.

japon-otel-yatak-odaları

yatak-odalrında-japon-stili