Varaklı Mobilya Modelleri

 Varaklı Mobilya Modelleri

Yasemin Klasik Yemek Odası

Osmanlı döneminde, Türkçemize kazandırılan ve Farsçadan girdiği bilinen varak kelimesinin anlamı yaprak demektir. Arapçada varakta kağıt anlamına gelirken Osmanlı dönemi mimarisinde tezhip sanatında ve ciltçilik zanaatlarında kullanılmakta olan süsleme aracı olarak adını almıştır. Matbaa sektöründe de ilginçtir. Yaldız olarak bilinmekte olan gümüş yada altın metalik baskılama işidir.

Hayatımızda bu kadar geçmişe sahip adından sürekli her sektörde bahsettiren varak kelimesi mobilyacılık sektöründe de girmiştir. Mobilya modelleri ve her sene farklı türde çıkan modellerin aksine bir akım olarak bilinen Varaklı mobilya modelleri tam anlamıyla ustaların el emeği, göz nuru denilebilecek bir kısımla hayli adından söz ettirir. Günümüzde de Osmanlı döneminde uğraşılan zanaat mesleklerinden gelen tezhip türünde dekoratif eserleri mobilya üstüne işlemesi özenle yapılmaktadır. Ustaların her sene farklı modeller ve türler geliştirerek ürünler çıkardıkları bilinir. Varaklı mobilya modelleri tasarımlarının yanına mobilya aksesuarları eklenmektedir. Bu aksesuarların varaklarından tutunda renklerine kadar aynı türe yakın olması sağlanır.

Miami Yatak Odası
Miami Yatak Odası

Klasik dönemi seven müşterilerin çoğu son zamanlarda televizyon ve modanın etkisi altına girerek bu modellere olan talebi arttırmışlardır. Evlerini ve büyük salonlarını daha ihtişam dolu ve şatafatlı gösteren varaklı mobilya modelleri, özel tasarım altın ve gümüş görünümlü koltuklar, yemek odası takımları ve varaklı yatak odası takımları türleri bulunmaktadır. Varaklı mobilya modellerinin renkleri genelde lake ve cilalı türdedir.

Akasya Koltuk takımı
Akasya Koltuk takımı

Varaklı mobilya aksesuarları da çok büyük ilgi görmektedir. Aynalı modeller, TV üniteleri, sohbet köşe takımları, bench modeller, duvar üniteleri, özel tasarımlı sandalyeler, makyaj ayna takımları, sehpalar vb. türlerde aksesuarlar adeta birbirleriyle yarışan tasarımlarla sunulmaktadır.

Şaheste Sohbet Seti
Şaheste Sohbet Seti

Varaklı mobilya modellerinin temizlenmesi ve bakımlarının özenle yapılması gereklidir. Bu bakım ve temizlikler için özel solüsyon karışımlar sağlanır. Adeta ince ayrıntıları görmemezlikten gelmeden, ince bir şekilde itina ile yapılmaktadır. Bu sayede temiz görünmeleri sağlanır. Ayrıca her yıl olmasa da özellikle belli bir zamandan sonra cila ve verniklerinin tazelenmesi, ayak kısımlarının kontrollerinin yapılması şarttır. Bunların dışında koltuk ve yatak takımlarının sünger kısımlarının zamanla değiştirilmesi gerekmektedir.