Mobilya sektöründe 2023’da bizi neler bekliyor

 Mobilya sektöründe 2023’da bizi neler bekliyor

2016 mobilya sektöründe neler olacak

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE 2016 YILI ZOR GEÇECEK

Türkiye’nin önemli ihraç kalemlerinden olan mobilya, son zamanlarda sektöre yeni giren güçlü aktörlerin de etkisi ile yükselen bir ivme kazandı. İhraç edilen Türk ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan mobilya sektörü, 2015 yılında yaşanan duraksamadan çıkma telaşında.

Ara Eleman Sıkıntısı ve Yüksek KDV Üreticinin Belini Büküyor.

Sektörde yaşanılan sıkıntılarla ilgili açıklamalar yapan Asortie Mobilya YKB Murat ERAT, en büyük problemlerinin ara eleman bulma konusu ve yüksek KDV olduğunu söyledi. Murat ERAT, devletin mobilya üreticilerine yüksek sübvansiyonlar ve özellikle yurtdışına açılma konusunda önemli destekler verdiğini ve özellikle KDV konusunda da hükümetten destek beklediklerinin altını çizdi.

Asortie Mobilya’nın birçok ülkeye mobilya ihracatı yaptığını ve bunun yanında Dubai, Ukrayna, Sırbistan ve Azerbaycan mağazaları ile dünyaya açıldıklarını vurgulayan Murat ERAT, bu süreçte devletin varlığını her zaman yanında hissettiklerini yalnız hükümetten KDV konusunda da destek beklediklerini belirttiler.

Meslek Liseleri Daha Etkin Olmalı

Meslek liselerinin ara eleman konusundaki en önemli zemin olduğunun altını çizen Murat ERAT, Meslek Liselerinde uygulamaya daha da ağırlık verilerek öğrencinin okulda ile deneyim kazanması gerektiğini, bu durumun işe başlayan kişinin motive sürecine katkı sağlayacaktır.

2016 Yılı Kısır Döngü İle Hareket Eden Firmalar İçin Zor Geçecek

İçine kapanık, dünyaya açılma hedefi olmayan şirketler için 2016 yılının çok zor geçeceğini vurgulayan Murat ERAT, özellikle iş adamlarına yurtdışı pazarlara açılmalarını ve bu bağlamda hükümetin sağladığı imkanlardan yararlanmaları gerektiğinin önemini vurguladılar.