Klasik Mobilya Neden Daha Fazla Tercih Edilir ?

 Klasik Mobilya Neden Daha Fazla Tercih Edilir ?

Geçen yıllarda mobilyada daha çok modern ve sade tasarımlar ilgi görürken, son birkaç yıldır klasik mobilya tercihinin giderek arttığını görmekteyiz. Klasik mobilya daha çok klasik tarzda mobilyayı evlerinde görmek isteyenlerin ve aynı zamanda ihtişamı ve zarafeti mobilyalarına yansıtmak isteyenlerin tercihi olarak bilinse de günümüzde gençler tarafından da rağbet görmektedir.

Akasya Klasik Koltuk Takımı
Akasya Klasik Koltuk Takımı

Peki, klasik mobilyayı diğerlerinden ayıran çizgiler nelerdir?

Klasik mobilyalar evinizin havasını değiştirmekle kalmayıp görünüm olarak da size hoş bir ortam hazırlar. Gösterişli oldukları kadar zarif ve şıktırlar. Bulundukları mekana renk katarlar. Kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz türden özel ve fonksiyonel mobilyalar arıyorsanız, bunu klasik modeldeki ürünlerle yapabilirsiniz.

asortie-klasik-mobilya

Evlerin eskiye oranla daha küçük odalara sahip olduğunu varsayarsak, insanların evlerinde klasik mobilyayı tercih etmelerinin nedenlerinden biri olarak da bunu söyleyebiliriz. İnsanların evlerine çağırdıkları misafirlerini konforlu ve gösterişli mobilyalarda karşılama istekleri de klasik mobilyaya olan ilgiyi arttırdı. Özellikle kanepe modellerinin çok kullanışlı ve fonksiyonlu olması tüketicileri klasik mobilyaya yöneltti.

klasik-mobilya

Klasik mobilyaların el yapımı olarak üretilmesi ve insanların mobilya tercihlerinde daha seçici davranmaları da klasik mobilyanın popülaritesinin bu kadar yukarı çıkmasını sağladı. İnsanların tercihleri evlerinde neyi görmek isteyeceklerine göre de farklılık taşımaktadır.
Klasik mobilyalar daha uzun sürede ve emek harcanarak yapılan ve seri üretimi olmayan tasarımlar olarak dikkat çeken mobilyalardır. Modern mobilyalar fabrikasyon olarak üretilebilirken, klasiklerde bu durum çok kolay değildir. Çünkü mobilyaların her bir parçasında yer alan el emeği işçiliklerin fazla olması klasik mobilyaların yapımını zorlaştırır.

Klasik mobilyanın farkı

Klasik mobilyalar üretilirken modern mobilyalara göre daha az olarak üretilirler. Az sayıda ve ihtişamlı olarak yapılması klasik mobilyaların neden bu kadar tercih edildiklerinin bir göstergesidir. Klasik mobilyalar modern mobilyalardan daha fazla yer kaplarlar ancak daha görkemlidirler.

Bedesten Klasik Koltuk Takımı
Bedesten Klasik Koltuk Takımı

Klasik mobilyalar kullanarak evlerinizin saray görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem salonlarınızın alışılmış havasını değiştirebilirsiniz hem de klasik mobilyalar ile salonlarınıza bambaşka bir boyut kazandırabilirsiniz.
Gümüş ve altın renkteki varakların ve oymaların klasik mobilyalarda kullanılıyor olması modern mobilyalara göre klasik mobilyanın kalitesini arttırıyor. Modern mobilyalarda daha çok tasarım modellerini görmekteyiz. Ayrıca, modern mobilyalar klasik mobilyalardan farklı olarak belirli standartlarda ve seri olarak üretilirler.

Bu sezon yatak odalarında keskin renkler öne çıkarken, salonlarda ise daha çok pastel renklerin kullanıldığını görmekteyiz. Klasik mobilyalarda gravür sanatının eşsiz güzellikteki motiflerle süslü modellerine ayrıca parantez açmakta fayda var. Oymalı ve işlemeli modellerin klasik çizgilerle kombine edilerek sunulduğu mobilya ürünlerini mutlaka incelemelisiniz.

Klasiğin tamamlayıcı etkisi

Modern tarzda sahip olduğunuz bir ürününüzü klasik bir modelle tamamladığınızda ortaya farklı sonuçlar çıkıyor. Örneğin; Klasik bir yemek odasına sahipseniz bunu modern bir koltuk takımı ile birleştirip, salonunuzda güzel ve şık bir görünüme sahip olabilirsiniz. Böylece klasik ve modern dekorasyonu birlikte kullanarak salonunuzda görmek istediğiniz tarzı oluşturabilirsiniz.

klasik-mobilya-modelleri-ankara-siteler

klasik-köşe-kanepe-modelleri

Klasik mobilya alırken model ve renk uyumuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Renk olarak bu sezon daha çok siyah, beyaz, kahverengi ve gri tonların hakim olduğunu görmekteyiz. Ayrıca klasik mobilyalarda siyah ve beyaz kombinasyonu özellikle klasik mobilyanın özelliklerini yansıtmaktadır. Kahverengi tonlarının tercihi ile odalarınızda tam bir bütünlük meydana getirebilirsiniz. Klasik mobilya seçiminde son derece hassas davranmalısınız.