Varaklı Ayna Çerçeveleri

Vazgeçilemeyen ev aksesuarlarından olan varak aynaların birçok modeli bulunmakta ve modellerine göre özel tasarlanan aynaların fiyatları farklılık göstermektedir.

Asortie Mobilya, mükemmel işçilik çalışması ile üretilmiş pırıltı saçan aynaları müşteri beğenisine sunmaktadır. Kaliteli ahşap malzeme kullanılarak çerçeveler oluşturulmakta ve metal yaprak kırpıntıları yapıştırma tekniği ile aynalar yapılmaktadır. Orijinal varak tekniğinde altın, gümüş, bronz gibi metaller kullanılmaktadır. Aynaların oval, kare, yuvarlak, dikdörtgen gibi modelleri bulunmakta ve standart ebatlarda yapıldığı gibi farklı ebatlarda da yapılabilmektedir. Tamamen il işçiliğine dayanan varak tekniği ile yapılan varak aynalar bulundukları ortama ferahlık, genişlik kattığı gibi aynı zamanda zengin bir görüntü de vermektedir.

Altın, gümüş veya başka madenlerin dövülerek ince folyolar meydana getirilen ve ayna çerçevelerine yapıştırılan bu sanat Osmanlı dönemi eserlerinde de ihtişam sağlanmak için ince tabakalar halinde eserlerde kullanılmıştır.

varaklı-ayna-çerçeveleri

Asortie, tasarımları arasında çok çeşitli varak ayna modelleri bulunmaktadır ve ayna fiyatları uygun olup modellerine göre değişmektedir. Şık tasarımlı ayna fiyatlarını belirleyen unsurlar ağacın kalitesi, tutkalın kalitesi, metal yapraklarının kalitesi ve aynanın ebatları olmaktadır. Ayrıca varak aynalarda işçiliğin kalitesi de çok önemlidir. İyi bir ayna çerçevesi oval, dikdörtgen, yuvarlak gibi nasıl olduğu önemli değildir fakat çerçevenin düzgün kesilmiş ve pürüzsüz ve dayanıklı ahşap üzerine yapılmaktadır.

Çerçeve çok iyi zımparalanmış olmalıdır. Kullanılacak kırpıntı folyo yapraklar çerçeve üzerine hava kabarcığı bırakılmadan ve tutkal folyo üzerine taşırılmadan düzgün bir şekilde yapıştırılmalıdır. İşçiliği mükemmel olan orijinal varak aynalar ihtişam ve zenginliği sunarken bulunduğu ortamda da farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Özellikle geniş salonlarda kullanıldığı gibi kafe, bar ve restoran gibi mekanlarda dekor amaçlı kullanılmaktadır.