Mobilya’nın yeni başkenti Türkiye

Dünyanın Mobilya Başkenti Türkiye Olabilir

Mobilya sektörü, 2011 yılında özellikle Arap ve Afrika ülkelerine yaptığı ihracatla yılı iyi geçirdi.

Ticaret açığı vermeyen nadir sektörlerden biri olan mobilya sektörü, 2011 yılında özellikle Arap ve Afrika ülkelerine yaptığı ihracatla yılı iyi geçirdi. 2008 krizinde yapılan Kdv indiriminin ardından mobilya sektörü bir süre nefes aldıysa da bu pek uzun sürmedi. Yüzde 18 Kdv sektörün belini bükerken, ham made sıkıntısı da en büyük sorunlar arasında yer alıyor. MODOKO Başkanı Etem Özçelik, yerli malının özendirilerek, Kdv’nin tekstil gibi yüzde 8′lere düşürüldüğünde, Türkiye’nin cari açığının yerli malı kullanılarak kapatılabileceğini belirterek, Dünyanın mobilya başkenti Türkiye olmalı dedi.

Destek ve Teşviklerle İhracat Artacak

Yaklaşık 65 bin firmanın faaliyet gösterdiği, 250 binin üzerinde doğrudan istihdam oluşturan, 170 ülkeye yaklaşık 1,3 milyar dolar civarında ihracatı olan mobilya sektörünün pilot bir sektör olarak ele alınıp desteklenmesi gerektiğini belirten Etem Özçelik şöyle devam etti: “Burada dikkat edilmesi gereken, sektörün emek yoğun yapısını ve zanaatkâr kökenini ihmal etmeden; tasarım, teknoloji, know-how gibi alanlarda dünyadaki diğer ülkelerin uyguladığı destek ve teşviklerin verilmesi olacaktır. Mobilya sektörünün yapısal sorunlarına çözümler üretildiğinde ihracatımız artacak.”

Kdv, Tekstilde Olduğu Gibi  %8′e Düşürülmeli

Ticaret açığı vermeyen nadir sektörlerden biri olan mobilya sektörü, 2011 yılında özellikle Arap ve Afrika ülkelerine yaptığı ihracatla yılı iyi geçirdi. 2008 krizinde yapılan KDV indiriminin ardından mobilya sektörü bir süre nefes aldıysa da bu pek uzun sürmedi. Yüzde 18 KDV sektörün belini bükerken, hammade sıkıntısı da en büyük sorunlar arasında yer alıyor. MODOKO Başkanı Etem Özçelik, yerli malının özendirilerek, KDV’nin tekstil gibi yüzde 8′lere düşürüldüğünde, Türkiye’nin cari açığının yerli malı kullanılarak kapatılabileceğini belirterek, “Dünyanın mobilya başkenti Türkiye olmalı” dedi.

Fuarlara  Katılmak Önemli

MODOKO Başkanı Etem Özçelik, şubat ayı başında İstanbul’da düzenlenecek sektörün önemli bir fuarı olan İMOB’a, MODOKO’nun hazırlıklarının da hızla devam ettiğini belirtti. Fuara firmaların katılmasının önemine değinen Özçelik, fuarlar bir vitrin olarak çok önemli” dedi. Özçelik, 2013 yılının mobilya sektörü için umut verici işaretlerinin geldiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye  İhracatta Tarihinin Rekorunu  Kırdı

Türkiye’nin 2011′de ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 18,2 artarak 134,6 milyar doları bulduğunu hatırlatan Etem Özçelik, 2008′de gerçekleşen 132 milyar dolarlık seviyenin üzerine çıkılarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını söyledi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın dış ticarette açık verilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayacak bir teşvik paketi üzerinde çalıştıklarını, düzenlemenin ay sonuna kadar duyuracaklarını vurgulayan Etem Özçelik şöyle devam etti: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2011′in ihracat şampiyonu yüzde 17,4 artış göstererek 20,4 milyar dolarla otomotiv sektörü oldu.

mobilya-sektörüBu sektörün ardından yüzde 28,9 artış ve 16,3 milyar dolar ihracatla kimyevî maddeler ve mamulleri gelirken, yüzde 10,7 artış ve 16,2 milyar dolar ihracatla hazır giyim ve konfeksiyon, sıralamada üçüncü oldu. Sanayi ürünleri yüzde 81,6 ile ihracattaki en yüksek payı elde ederken, bu kalemi yüzde 15,5 ile tarım ürünleri ve yüzde 0,6 ile de madencilik ürünleri takip etti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dış ticaret açığı verilen, Türkiye’de üretimi olmayan veya yeterli üretim olmadığı için dışarıdan ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayacak bir paket hazırladıklarını söyledi. Bu paketle yerli malına güven konusu bir kez daha gündeme gelecek. Türkiye’nin 2011′de gösterdiği 18,2′lik ihracat artışını 2013′de çok daha yukarılara taşımasına neden olacaktır.