Mobilya ve Dekorasyon

Evimizde bazı ayrıntılarda yapacağımız küçük değişikliklerle kusurları kapatabilir, sıradan bir görüntüye dekoratif bir hava katabiliriz.

Evin genel dekorasyonunda kullanılan renkler evin havasını belirler. Düz renkler sakin, desenler canlılık verir. Pastel renkler huzur verirken, neon renklerle coşkulu bir görüntü yaratabiliriz. Renklerle ruh halimizi yansıtabileceğimiz gibi ruh halimizi renklerle değiştirebiliriz. İç mekanlarda genel eğilim, duvarların açık ve düz renklerde boyanıp, renkliliğin mobilya ve kumaşlarda kullanılmasıdır.

Karakteri olan bir ev yaratmak için her bir odanın ana ve yardımcı renklerini belirleyerek işe başlamalıyız. Renk evin ruhudur. Göze çarpacak bir renk mutlaka her odada bulunsun. Benzer renkler odaların birbiriyle aynı görünmesine neden olacaktır.

Eski ve bakımsız pencereler perdeyle örtülebilir. Evde güzelliği ön plana çıkarmak kadar hoş olmayan görüntüleri de saklamak mümkündür. Perdeleri tavandan daha aşağıdan başlayarak takmak mesela, duvarı boğmadan yerlere kadar uzanan perdelerle dekoratif bir görüntü yaratır. Köşelerdeki kalorifer boruları dönen perdelerle gizlenebilir.

Mobilyaların birbiriyle uyumu kadar örtü ve kumaşların perdeyle uyumlu olması da önemlidir. Koltukla salon perdesi, yatakla yatak odası perdesi birbirine uyumlu olmalıdır. Eğer düz renkli kumaş kullandıysak duvarlar ve perde renkleri yakın olmalı. Bu şekilde küçük mekanlar da daha geniş görünür.

renkli-evler renkli-ev-modelleriEvinizde doğal bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, taş, toprak, kum gibi renkler harikalar yaratacaktır. Bunlar nötr renklerdir ve huzur, dinginlik verirler.

Evinize cam aksesuarlarla modern bir hava kazandırabilir, modern tarzınızı vurgulayabilirsiniz. Yakın veya aynı rengin farklı tonlarında seçilmiş cam objeler bir arada kullanılarak şık bir görünüm yakalanabilir.

Evde kullanacağımız kokular da kişisel tarzımızı yansıtır. Evimize ait bir koku olmalı. Koku da görüntü gibi akılda kalır, hoş bir etki yaratır. İnsanlar gibi evler de kokularıyla bütünleşir. Tütsü, kokulu mum kullanmak evimize güçlü bir karakter kazandırır.

Her şey eksik olabilir ama bir evi ev yapan bitkilerdir. Taze çiçekler, saksıda yetiştirdiğimiz bitkiler evimize canlılık, tazelik, doğallık getirir.