Klasik yemek odasında renklerin uyumu

Modern dünyada gün geçtikçe moda anlayışı da değişim gösteriyor. Hayatımızın her alanına giren moda trendleri mobilya tercihlerimizi de etkiler hale geldi. Eskiye dönüş rüzgarı kıyafetlerimize retro adı altında yön verirken mobilyalarda 60’lı, 70’li yılların klasik tarzı etkisini gösteriyor. İhtişamıyla görsel bir şölen sunan klasik tarz en çok yemek odalarına yakışıyor. Davetler verdiğimiz, sevdiklerimizle masa etrafında keyifli sohbetler ettiğimiz lezzet dolu dakikalar en fazla ihtişamı hak ederken size klasik yemek odası takımınız eşlik edecek.

klasik yemek odası tasarımları varaklı klasik yemek odası

Klasik Yemek Odası ve Oturma Grubu Uyumuna Dikkat!

Yemek odası seçilmeden önce oturma grubuyla uyumu göz önünde bulundurulur ve klasik çizginin hakim olması düşüncesiyle hareket edilir. Oturma odanızın renkleri klasik tarzın mobilya renkleriyle harmanlanabilmeli ve bütünlük oluşturabilmeli. Örneğin salonunuzun oturma grubu kahve ve krem tonlarındaysa yemek odanızı pembe tonlarında seçemezsiniz. Bununla beraber zıt renklerin uyumunu kullanmanızda bir sakınca yoktur. Örneğin mavi ve pembe renklerini birarada kullanabilirsiniz. Yemek odasında klasik takımların genel olarak koyu tonlardan oluşmakla birlikte daha sade bir görünüm isteyenler için beyaz, krem ve gold tonlarının kullanıldığı takımlar ideal olacaktır.

Klasik tarzdaki takımları incelediğimizde dikkat çeken belirgin özellikler görürüz. Bunlardan birisi yan kısma doğru genişleyen koltuk yapısına sahip olmasıdır. Bununla beraber sandalyelerin sırt bölgeleri genel olarak düğmeli ve gömmeli bir şekilde dizayn edilmelidir. Eğer gömmeli tasarıma sahip bir klasik oda yemek takımıysa renk seçimi daha doğal ve açık tonlarda olmalıdır. Örneğin krem ve tonları ile açık pembe olabilir. Bunun nedeni klasik tarzın havasını korumak. Yemek odalarında klasik tarzı yakalamak aslında çok kolay olmamaktadır. Bunu en kolay şekilde renk ve sandalye ayaklarıyla sağlamak mümkün oluyor. Takımın renklerinde ceviz, kahve, bej tonları seçebilirsiniz. Sandalye ayaklarının ve başlarının oymalı desenlere sahip olması da ayrıcalıktır.

klasik yemek odası çeşitleri klasik yemek odası görselleri

Göz yormayan bir oda oluşturmak için en çok tercih edilen renkler beyaz tonlarının gold ile birleştiği takımlar olmaktadır. Bu takımlarda koyu gold çizgiler ile beyazın uyumu yakalanırken sandalye kumaşlarında ve minderlerinde açık sarı tonlar tercih edilmektedir. Takım açık renk olduğu için duvarınızı koyu kahve tonu yaparak belirginleştirebilirsiniz. Zemini ise açık tonlarda tercih etmeniz yerinde olacaktır. Klasik takımlar görsel olarak sundukları şatafat ile kesinlikle özel davetlerin vazgeçilmezidir. Sevdiklerinizle hatırlayacağınız bu lezzetli zamanları değerli kılmaz için klasik yemek odası takımlarını inceleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus klasik takım tercih edecekseniz odanız yeterince büyük olmalıdır. Bu görkemli takımlar küçük odaları boğacaktır.

klasik yemek odası tasarımları klasik yemek odası masa