Klasik Mobilya Tarzı Canlanıyor

Salonlarında ve odalarında ihtişam ve zenginlik yansıtan bir görünüm yakalamak isteyen ev sahipleri klasik mobilya kullanma yönünde tercih yapmaktadırlar. Bu sayede milyoner olmasalar bile bir milyonerin evindeki şıklığı ve zenginliği yaşayabilmektedirler. Bir koltuk takımının varaklarının altından olup olmaması kimin umurunda. Önemli olan gerçek altın varakları olmasa bile o koltukların yansıttığı görüntüdür yani eve kattığı havadır.

otel odası modelleri

Kinidos otel odası

Klasik Mobilya Neden Tercih Edilir?

 

Tercih edilmesinin en önemli sebebi aslında kişilerin zevkleri altında gizlidir. Yaşantılarında şaaşayı, abartıyı, lüksü seven kişiler bu nedenle klasik tarz eşyalara büyük bir ilgi göstermektedirler. Aslında klasik tarz da kendi içinde iki kategoriye ayrılan bir tarzdır. Eski yani geçmişteki dedelerimizin, ninelerimizin evlerinde kullandıkları mobilyalar da klasik mobilyadır bunun yanı sıra zengin insanların evlerinde kullanmayı tercih ettikleri ışıltılı şıkır şıkır mobilyalar da klasik mobilyadır. Bu iki tarzın birleştiği ortak nokta ise genel olarak el işçiliğini içermeleridir. Zira klasik tarzda oymalar, klasik motifler, varaklar, mobilya üzerindeki işlemeler usta kişilerin el işçiliklerinin ürünüdür. Bundan dolayı yapımı maharet ister. Fiyatları da modern tarzdaki mobilyalardan daha pahalıdır. Çünkü modern tarz mobilyalar makineler aracılığıyla seri bir şekilde rahatlıkla üretilebilirken klasik tarz mobilyaları üretmek o kadar kolay değildir. Bu mobilyalarda kullanılan ve mobilyayı klasik görüntüye kavuşturan detaylar büyük bir emek ve ustalığın mobilyaya yansımış halidir.

Otel odası modelleri

Perla otel odası

Her Ev İçin Uygun Mudur?

 

Her ev için klasik mobilya uygun bir seçim değildir. Ufak bir eve sahip kişiler ya da salonları dar ve küçük olan kişiler klasik mobilya tercih etmemelidir. Çünkü mobilyanın zengin ve abartılı görüntüsü dar ve ufak mekanları boğar, kişiler bundan dolayı mobilyalar üzerlerine geliyormuş gibi bir hisse kapılırlar. Yani rahatsız edici ve sıkışık bir görüntü oluşmasına sebep olur. Bundan dolayı kişi salona ya da odaya girdiği an içi sıkılır, bunalır ve kendini bile orada fazlalık gibi hissedebilir. Bu sebeple dar ve küçük yerler için ideal bir seçim değildir.

otel odası dekorasyonu

Ancak dar ve küçük değil de büyük bir evi, geniş bir salonu ya da odası olan kişilere klasik koltuk takımı, yemek odası takımı, yatak odası takımı kullanmaları kesinlikle tavsiye edilebilir. Klasik tarz mobilyalardan hoşlanan ev sahipleri geniş bir mekanı gönül rahatlığıyla bu ihtişamlı, geleneksel mobilyalar ile döşeyebilirler. Özellikle geniş bir mekan için ideal bir mobilya tercihidir. Çünkü mekanı kaplayan genellikle abartılı bir hava taşıdığı için klasik mobilyalar ev dekorasyonunu derli toplu ve daha şık gösterir. Yani sade ve modern tarz mobilyalar geniş bir mekanı boş ya da eksik eşyalı gibi gösterebilir. Ancak klasik mobilyalar boş ve eksik bir görüntü yaratmaz, mekana kattıkları tarzın havasıyla adeta doldururlar.

Geniş bir mekan için lüks bir görünüm arzu edenler, zenginlik ve ihtişam görüntüsünü sevenler mobilya tercihlerinde klasik tarz takımlara yönelebilir ve arzu ettikleri görüntüyü en güzel şekilde elde edebilirler.