Klasik Mobilya Oyma Sanatı

Mobilya günümüzde herkesin alırken zevkini yansıtmak adına özellikle dikkat ettiği ev eşyaları arasında yer almaktadır. Kişinin ev içindeki yaşamını en çok sürdüreceği, oturup kalkacağı ve misafirini ağırlayacağı yer olan salon, evin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Evinde ihtişamı yakalamak isteyenler için hiç şüphesiz tek tercih edilecek olan model asla eskimeyen model olan klasik modeldir. Bu modelin oymalı tarzda olması ise odaya ayrı bir zarafet ve incelik katmaktadır.

oymalı mobilya modelleri

Oymalı mobilya denildiğinde oymacılığın ne olduğunun bilinmesi ya da en azından fiyatının neden diğer mobilya türlerine göre daha yüksek olduğunun anlaşılması önemlidir. Oymacılıktaki el emeğinin ne derece özenle ve zahmetle yapılan bir iş olduğunun bilinmesi oymalı klasik mobilya türlerine verilen değerin bilimesini ve artmasını sağlamaktadır. Çeşitli kesici aletler ile özellikle ceviz, elma, armut, sedir ya da gül ağacı gibi ağaçlar üzerine yapılan bu el işçiliği hem dikkat hem de emek gerektiren oldukça hassas bir iştir.

Oymadaki kıvrımların birbirine olan paralelliği, inceliği ve sonunda ortaya çıkan desen, alırken alıcının dikkatini çeken en önemli özelliktir. Bir gelinlik beğenirken gelinliğin tülünün ve dantelinin kalitesi ve işlemesine verilen önem, oymacılıkta da süslemenin ve desenin güzelliğine verilen önem ile aynıdır. Klasik oymalı mobilya, şıklığı ile en sade evlerde bile büyük bir değişim yaratabilme özelliğine sahip olması bakımından pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

oymalı klasik mobilya modelleri

Her ne kadar oyma sanatı unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasında yer alıyor olsa da bugün de bu işi yapan ve bildiklerini çıraklarına aktaran sanatçılar bulunmaktadır. Ahşabın yontulması ile yapılan oyma sanatı geçmişten günümüze halen daha istek ve ilgi görmeye devam etmektedir. Klasik mobilyada oyma sanatının kullanılması, ortaya çok şık ve zarif mobilyalar çıkmasını sağlamaktadır. Günümüzde hem klasik hem de modern tarzda oyma sanatına pek çok mağazada rastlamak mümkündür.

Kendi tarzını yansıtmak isteyenler için herkesin bütçesine uygun oymalı klasik mobilya modelleri mobilya mağazalarında alıcılarını beklemektedir. Hatta bütçesi geniş olanlar için özel tasarım el yapımı mobilya modellerine bile ulaşmak mümkündür. Binlerce yıl önce başlayan oyma sanatı, oymacılığın taş veya mermer üzerine yapılması ile ortaya çıkmış ve bugün ister mobilya ister herhangi başka bir eşya üzerine yapılabilmesi ile oldukça yol katetmiş ve el sanatlarında baş köşede yerini almıştır. Zamana direnen ve asla eskimeyen klasik mobilya, oyma sanatı ile klasik tarzı daha da ileri taşımıştır.

varaklı oymalı mobilya