Genç Odasında Olması Gereken Mobilyalar

Artık çocukluktan çıkıp, genç bir birey olan çocuğunuz varsa odasını kendisi tasarlamak isteyecek ve izinsiz odasına girilmesinden hoşlanmayacaktır. Böyle durumlarda onun zevkine ve isteklerine hitap eden parçaları seçmek gerekmektedir. Genç odasında bulunması gereken temel unsurların başında yatak, çalışma alanı ve dolaplar gelmektedir. Üzerine bilgisayarını yerleştirdikten sonra, odada kağıt ve kitapların saçılmasına yetecek büyüklükte bir masaya gerek duyulmaktadır. Aynı zamanda gelişim süreci hızlı bir şekilde devam eden bedenine uygun, ergonomik ve sağlam bir sandalye gerekmektedir. Çoğu gencin dağınık olduğunu düşünürsek, masa altına bir çöp kutusu, dolap yanına bir kirli sepeti koymanızda da oldukça fayda vardır.

genç odası dekoru

Genç Odası Çalışma Masası

Genç odası, ergen yaşta olan çocuklarınızın ihtiyaç ve alışkanlıkları doğrultusunda düzenlenmelidir. Kıyafetler, makyaj malzemeleri, spor ayakkabıları, dergiler, cd’ler, kitaplar ve son teknoloji elektronik aletler olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple, bütün bu karmaşanın altından kalkabilecek, bol çekmeceli ve raflı geniş bir genç odası çalışma masası gerekli olacaktır. Doğru ışıklandırma için, çalışma masasına bir masa lambası koyulmalıdır. Genel ışıklandırma için ise spotları kullanabilirsiniz.

genç odası görselleri

Genç Odası Dolabı

Genç odası tasarlarken renklerin seçimi zihinsel performanslarını, başarı düzeyini ve konsantrasyon seviyelerini etkilemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda genç odasındaki doğu ışıklandırma ve doğru renk seçimlerinin ilgiyi ve odaklanma yüksekliğini beraberinde getirdiği kanıtlanmıştır. Sıcak sarı, şeftali tonları, bej, açık yeşil tonları ve mavi ile sakin bir ortam yaratılarak, çalışma alanlarında doğru performansları sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Görsel monotonluğu azaltmak için ise çalışma masasının arkasındaki diğer duvarlarda canlı ve enerjik renkler tercih edebilirsiniz. Genç odası dolabı yine göz yormayacak ve odada fazla yer kaplamayacak şekilde olmalıdır.

genç odası tasarımları