Fonksiyonel Mobilyalar

Günümüzde artık yararlılık büyük öneme sahip. Pek çok kişi evine eşya seçerken yararlılığı yüksek eşyaları almaya özen gösteriyor. Örneğin bir koltuk takımındaki bileşenlerin aynı zamanda yatak olarak kullanılabilmesi ya da bazı eşyaların saklanabileceği bölmeler içermesi yararlılığı artırıyor.

Bu özellikleri olmayan bir koltuk takımı çok daha konforlu olsa bile pek çok kişi tarafından tercih edilmiyor çünkü artan insan nüfusuna bağlı olarak özellikle büyük şehirlerde küçülen mekanlarda yaşayan insanlar evlerindeki her eşyadan maksimum faydayı sağlamayı amaçlıyor.

fonksiyonel-mobilyalarÇok Fonksiyonlu Bilgisayar Masası

Yaralılık kendi içerisinde dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmayı da içeriyor. Yani eşyalar hem çok yönlü olmalı yani ana amaçlarının dışında da mümkünse bir iki fonksiyonu olmalı hem de uzun ömürlü olmalı.

Eşyalar anı zamanda kolay temizlenebilmeli, leke tutmamalı, sağlıklı olmalı. Bütün bu özellikleri nanoteknoloji ile üretilen kumaşlar artık sağlayabiliyor. Yararlılık felsefesi ile evini dekore eden insanlar ilk olarak eşya seçimi yaparken, seçeceği eşyanın ana amacını en iyi ve verimli şekilde yerine getirmesini, mümkünse portatif yani taşınabilir olmasını, birden çok fonksiyon içermesini talep ediyor. Aynı zamanda özellikle elektronik eşyalarda kullanım kolaylığı ve sadelik ön plana çıkıyor.

Pratik olmayan hiçbir şey yararlı değildir. Basit ve pratik olmalı, kafa karıştırmamalı. Yararlılık ilkesi ile dekorasyon yapanların evinde fermuar, çıt çıt, düğme, kayış gibi unsurlar sıklıkla bulunur. Bunlar hem basittir hem de kullanımı kolaydır.

Katlanır Eşyalar

Aynı zamanda bu akımda en çok tercih edilen rekler siyah, bej, petrol yeşili, sarı, kırmızı ve gece mavisi gibi renkler. Dikkatinizi çekmiştir birbiri ile zıt olan renkler genellikle. Yani kontrast önemli. Aynı zamanda delikli, şeffaf ve pürüzlü yüzeylere sahip objeler tercih ediliyor. Ayrıca materyal olarak keten, keçe, kanvas, deri ve jean gibi dayanıklılığı yüksek materyaller tercih ediliyor.

orta-sehpaYatağa Dönüşen Kanepe

Bu akımda teknoloji de önemli bir yer tutuyor. Bu akımın etkisindeki kişiler salonlarındaki televizyonlarını (LCD-Plazma-LED ) genellikle aynı zamanda bilgisayar monitörü olarak da kullanıyorlar. Evlerinde genel olarak bir sadelik oluyor, aksesuar az ama oluyor ve genellikle seçtikleri aksesuarların sadece bir süs olmanın dışında bir işlevinin de olmasını istiyorlar. Örneğin gündüzleri duvarları süsleyen bir obje geceleri aplik olarak aydınlatma yapabiliyor. Yararlılık yani utility dekorasyonda yoğunluk getiriyor bir bakıma. Her şey sıkıştırılmış, konsantre edilmiş, sadeleştirilmiş, farklı amaçlara uyarlanmış ve böylece dar mekanlarda geniş evlerin konforu sağlanmış bir ortam sağlamak bu akımın öncelikli ilkesi konumunda yer alıyor.

yatak-olabilen-kanepe