Ev Dekorasyonunda Aksesuarların Önemi

“Hayatın güzelliği büyük olaylarda değil, küçük detaylarda saklıdır. J. Jarmusch” Ünlü yönetmenin bu sözü yaşamımızın herhangi bir alanına uyarlanabilir. Bizim bahsetmek istediğimiz detaylar ise aksesuar olarak adlandırdığımız eşyalar. Aksesuar eşyaları çoğunlukla asıl olanın güzelliğini ortaya çıkarmak amacı ile kullanılan ekler olarak algılanır. Bu algılama şekli bu özel detay eşyalarına biraz haksızlık olmaktadır.

Aksesuarlar, başlı başlarına içlerinde güzellikler barındıran küçük detaylar olarak adlandırılmalıdırlar. Asıl bahsetmek istediğimiz alan ise aksesuarların mobilya endüstrisindeki yerleridir. Mobilya aksesuarları, anlam olarak, asıl ve büyük mobilyaların yanında hem işlevsel hem de estetik olarak tatmin yaratacak eşyalar olarak açıklanabilir. Evin her odasında, her eşyaya uygun bir aksesuar bulmak, ticari ürünlerin estetik tatmin yaratma kaygısı içermesinden bu yana mümkün hale gelmiştir. Çalışma odanıza ya da salonunuza şık bir kitap rafı ve ya mutfağınıza mıknatıslı bıçak tutacakları gibi çeşitlenebilen mobilya aksesuarları almak isteyebilirsiniz. Aksesuarın yalnızca küçük bir detay olduğu fikrini reddedip, bu detayların yaşam alanlarımızın kalitesini arttırdığını kabul edersek, mobilya aksesuarları herkes için bir gereklilik haline dönüşecektir. Peki, bunlar yalnızca estetik güzellik yaratan ürünler midir? Elbette ki; hayır. Oturma odanızda kitaplarınızı düzenleyen şık bir kitaplığın yaşam alanınızı nasıl rahatlattığını bir düşünsenize. Kalabalık yapan küçük dekoratif eşyaların kullanışlı bir raf üzerinde, seyir zevki yüksek birer süs eşyası haline geldiğiniz bir düşünsenize. Dekoratif mobilya aksesuarları, yalnızca kendileri estetik bir tatmin yaratmaz, aynı zamanda, beraber kullandığınız sıradan ürünlerin de göze çarpmasını sağlar. Bir büfenin üstüne yerleştirilmiş sıradan bir ayna kimsenin dikkatini çekmeyebilirken, dekoratif tasarlanmış bir aksesuar olan ayna, onu görenlerin durup bir süre izlemesine sebep olabilir.

ev-dekorasyonu-ve-aksesuarlar mobilya-aksesuarları

En başta da vurguladığımız gibi aksesuarlar gereksiz detaylardan öte, yaşam kalitesini estetik tatmin sağlayarak arttıran eşyalardır. Herkes hayatının belli alanlarında şık aksesuarlar kullanır; kimi zaman kravat, kimi zaman saat, kimi zaman ise bir broş veya toka. Bütün bu küçük detaylar hepimize keyif verirken, aksesuarları neden mobilyalarımızla beraber kullanıp, evimizin yaşam kalitesini de arttırmayalım ki?