Estetik Ve Pratik Yatak Odası Tasarımları

Yatak odalarınızın hem daha kullanışlı hem de fonksiyonel bir yer olmasını hayal ediyorsanız, yatak odanız için seçeceğiniz tasarımlar üzerinde önemle durmalısınız.

Yatak odaları her açıdan önem taşıyan son derece özel mekanlardır. Bu nedenle yatak odanızda kullanacağınız tasarımları seçerken daha seçici davranmanızda fayda var. Yatak odanızda kullanacağınız eşyaların daha küçük boyutlarda ve fonksiyonel olması günümüzün modern evlerinde daha çok dikkat edilen noktalardandır. Yatak odalarında geçmişe oranla daha çok eşyanın yer aldığını söylemek mümkündür. Daha önceki yıllarda yatak odaları kullanışsız ve daha büyük boyutlu tasarımlardan oluşmaktaydı. Bugün ise daha kullanışlı ve estetik açıdan görselliğin hakim olduğu mobilya tasarımları yatak odalarında kullanılmaktadır.

bellona-yatak-odasıYatak odalarında kullanılan mobilya sayısının artmasıyla birlikte, yatak odası tasarımları ve dekorasyonları ön plana çıkmaktadır.

Bu açıdan bakarsanız, farklı stillerde yapılan yatak odası dekorasyonları önemli hale gelmektedir. Yatak odanızda yer vereceğiniz farklı tarzdaki dekorasyon modelleri yatak odalarınıza daha güzel bir görünüm getirebilirsiniz.

Belinda Yatak Odası

Belinda Yatak Odası

Yatak odanızı klasik ve renkli olacak tarzda dizayn ederseniz, yatak odanızda canlı ve kendine özgü bir dekor oluşturabilirsiniz. Klasik yatak odası takımı ile birlikte kullanacağınız avize modelleri ile yatak odanıza daha modern bir hava katabilirsiniz. Ayrıca yatak odanızda kullanacağınız renklerin uyumlu olması da oldukça güzel bir dekorun ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Komodin, yatak, şifoniyer ve dolap modelinin birbiri ile dengeli ve uyumlu olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Perdeler ile duvar renginin ya da kullanacağınız duvar kağıtlarının aynı ölçülerde olmasına özen göstermelisiniz. Aynalı komodin modellerini dekorunuzda kullanarak tarzınızı dekorunuza yansıtabilirsiniz. Klasik tarzdaki yatak modelinizin yatak başlıkları yatak odanızın saray ihtişamına kavuşmasını sağlayacaktır.

Farklı bir stil olan minimalist çizgilerden oluşan yatak odası tasarımı da düşünebileceğiniz farklı modellerdendir.

Bu tarz bir yatak odası tasarımında açık ve canlı renkler kullanarak yatak odasının görünümünü daha farklı ve gösterişli hale getirebilirsiniz. Daha az mobilya tasarımıyla simetrik bir dekor oluşturmanıza imkan tanıyan bu tasarımlar ile yatak odalarınız hiç olmadığı kadar güzel ve şık bir yere dönüştürebilirsiniz. Ahşap tasarımların bu yatak odası modelinde kullanılması ile yatak odasının dekorunu daha zengin gösterebilirsiniz. Renklerin hakim olduğu bu yatak odası tasarımında farklı stillerde aksesuarlar kullanımı da yatak odanızın tasarımına hareket katacaktır. Örneğin; josefin ve bench kullanımı yatak odanızın daha dinamik bir yatak olmasını sağlayacaktır.

2014-beyaz-yatak-odası-modelleriYatak odalarının farklı tasarımları arasında duvarların etkin kullanımı da güzel sonuçlar doğurmaktadır.

Yatak odasının duvarlarında tuğla modellerini kullanmak görsel açıdan harika bir atmosferin oluşmasını sağlayacaktır. Bu tarzdaki bir yatak odası tasarımıyla beraber kullanacağınız eskitme ya da avangarda tarzındaki ahşap dolap, yatak ve komodin modelleri ile yatak odanızın dekorasyonun da farklılık yaratabilirsiniz. Duvar dekorunda tuğla kullanılarak yapılan yatak odası tasarımları en çok küçük ve dar yatak odalarına yakışmaktadır. Bu tarzdaki yatak odalarında az eşya kullanılması da yatak odasının daha hoş görünmesine neden olacaktır.

yatak-odası-modelleriYatak odası tasarımları arasında ebeveyn banyosunun olduğu modeller de çok ilgi görmektedir.

Bu tarz yatak odası tasarımları, sunduğu işlevsel mobilyaları ile yatak odanızı daha verimli kullanmanıza imkan tanıyacaktır. Bu şekildeki yatak odalarında ebeveyn banyosunun bulunması yatak odasına derinlik kazandırmaktadır. Bu şekildeki bir yatak odası tasarımında kullanacağınız renkler, yatak odası tasarımının daha şık görünmesine etki edecektir. Beyaz ile kombine edeceğiniz bir ana renk yatak odanızın duvarlarının daha dekoratif ve ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Yatak odasında duvara monte edilmiş bir ahşap rafta bu tarzdaki bir yatak odası tasarımını daha işlevsel kılacaktır. Yatak odanıza uygun yatak modeli seçmenizde bu yatak odası tasarımları için son derece önemlidir. Ayrıca duvardan duvara kullanacağınız bir dolap modeli de bu yatak odaları için düşünülebilecek en ideal mobilya ürünleridir.